REKLAMY

Pokud chcete spřátelit, napište do komentíků. Nemám nějaké určité pravidla o četnosti návštěv :)


Hlasujte prosím v 5. kole jsem tam jako Domcaaa s Jasperem Halem :) Oplatím


Historický vývoj chemie

20. ledna 2008 v 21:41 |  Škola - zápisky a referáty
Historické etapy vývoje chemie
První zkušenosti, které bychom dnes mohli označit za chemické, člověk nepochybně nabyl až tehdy, když se naučil ovládat oheň. Celé věky však uplynuly, než jej použil k vypalování hliněných nádob, a mnoho dalších let uběhlo, než mu posloužil k vytavování kovů z rud.
Velcí myslitelé kulturních národů satrověku se začali zabývat otázkou, jak vznikl tento svět a jaká je jeho podstata. Nejdříve vznikaly představy o složení světa z jediné pralátky.
Jeden z nejstarších filozofů Thales z Miletu (7 - 6 st. PNL) považoval za pralátku vodu.
Aristoteles ( 4 st. PNL) vycházel z předpokladu, že lidské smysly umožňují poznat čtyři základní vlastnosti látek: teplo, chlad, sucho a vlhko. Jejich kombinací vysvětloval vznik čtyř živlů: vzduch, voda, oheň a země. Později k nim přidal ještě pátý -vše pronikající éter.
Jiné učení o podstatě světa sto let před Aristotelem formulovali starořečtí filozofové Leukippos a Demokritos (450 PNL) , kteří soudili, že základem všech těles je pralátka, složená z velice malých, dále nedělitelných částic, které nazvaly atomy (řecky atomos = nedělitelný) Předpokládali, že atomy se od sebe liší tvarem a velikostí, a tím vysvětlovali rozmanitost ve vlastnostech látek.
Ke spojení Aristotelových názorů s životní praxí došlo v 1. st NL v Egyptě, kde vyústilo ve snahu přeměňovat kovy na zlato. Toto snažení bylo zahaleno mystickým závojem a označovalo se názvem CHÝMIA. Původ tohoto slova nelze jednoznačně zjistit. Snad pochází z názvu knihy, která podávala návod na zpracování kovů. Podle jiných je slovo odvozeno od názvu kapaliny (starořecky CHÝMOS) , která se používala při pokusech. Někdy je původ slova spojován se starým hebrejským názvem Egypta Chemia.
V Egyptě byla ve 3.st. PNL založena Alexandrijská akademie věd, kde patřili např. Euklides, Archimedes, Ptolemaios. Zprávy o pracích Alexandrijských chemiků se nedochovaly, neboť roku 391 náboženští fanatici zbořili a spálili budovu akademie i se slavnou knihovnou se 700 000 rukopisy.
Vpád Arabů do Egypta v 7. st. zanmenasl zkázu egyptské vzdělanosti, ncméně zde vznikla chemická škola Arabská s novým názvem Alchymie. Uchoval se až do 16. století.
Prvními známými alchymisty byl Abu Ali Ibn Sína, zvaný Avicena. Ve 14. st. se stalo módou vydržovat alchymisty na šlechtických dvorech, kde hledali elixír života a měnily kovy na zlato. Za celých tisíc let nebyl přínos alchymie příliš vysoký, krom přípravy některých sloučenin laboratorních operací a laboratorních zařízeních.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bazy Bazy | 28. ledna 2009 v 18:21 | Reagovat

možná dobrý text ale díky pozadí je vidět tak akorát ..... to pozadí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Pokud někdo chcete přidat klikačku nebo spřátelit, dejte vědět :)